4 receta natyrale që do t’ju ulin fryrjen dhe dhimbjen e syve pas një dite të lodhshme

Shumë njerëz vuajnë nga rrathët e zinj dhe të fryrë të cilët shfaqen në kohën më të papërshtatshme.  Disa njerëz janë të përpjekur ti zhdukin ato me make-up ose thjesht t’i lënë ashtu siç janë derisa të largohen vetë.  Megjithatë ka më shumë opsione se sa kaq:

1. Bardhë vezë dhe vaj bajame: E bardha e vezëve dhe lajthia  janë shpikja e fundit për sa i përket fryrjes së syve.  Ato akne në përbërjen e tyre acide me veti anti inflamatore  që punojnë për të reduktuar ënjtje.

2. Patatet: Vendosja e një patate në syrin tuaj mund të tingëllojë si diçka jo e bukur, por kur ju e hiqni at që dhe ju ngelet niseshteja ajo ka veti gjithashtu anti-inflamatore e cila redukton fryrjen.

Kastraveci: Nëse ai  vendoset në sytë tuaj, ka veti që ti  bëjë enët e gjakut të tkurren dhe në këtë mënyrë të uli fryrjen e syve nga lodhja apo gjumi i tepërt.

Uji i ftohtë:  Ka një numër mënyrash që uji i ftohtë mund të ndihmojë në zvogëlimin e ënjtjes në sy. Disa gjëra që duhet të bëni janë që thjesht të lani fytyrën me ujë të ftohtë, të aplikoni fasha të ftohta drejtpërdrejt në sy, ose edhe të pini ujë për të nxitur hidratimin dhe për të zvogëluar inflamacionin.

Komentoni

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial